Jak przyzwyczaić psa do kota? Najlepsze sposoby na to, żeby oswoić kota z psem
Strona główna » Poradnik » Pies »
Zastanawiasz się, jak przyzwyczaić psa do kota? Pamiętaj, że droga do wzajemnej akceptacji może być długa i trudna. Ponadto, bywa tak, że czworonóg nie akceptuje innych zwierząt. takiej sytuacji nie powinniśmy przynosić do domu kolejnego członka rodziny, gdyż może to zakończyć się tragicznie. Nie można jednak wykluczyć, że pies szybko złapie wspólny język z kotem. Nie bez znaczenia jest osobowość – trzeba wziąć pod uwagę, że słodki mruczek również może być agresywny, co wzbudza szereg negatywnych emocji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
„Jak pies z kotem”
Pierwsze spotkanie psa i kota zwykle nie jest udane. Nie należy oczekiwać, że zwierzęta natychmiast się zaakceptują, gdyż zwykle jest to niemożliwe. Nie można jednoznacznie powiedzieć, dlaczego psy i koty nie przepadają za sobą. Zwykle jest to wynikiem tego, że wiele ich różni. Przede wszystkim posługują się one zupełnie inną mową ciała, która jest zrozumiała wyłącznie dla danego gatunku. Początkowo kot nie wie, czy pies chce go zaatakować, czy jedynie się drażni. Tutaj potrzeba czasu, jednak nie daje on żadnej gwarancji sukcesu. Nie zapominajmy o tym, że socjalizacja zwierząt musi być kontrolowana przez człowieka. Nie należy zostawiać ich samych nawet na minutę. Takie zachowanie jest możliwe dopiero wtedy, gdy będą się wzajemnie akceptować (nie jest to równoznaczne z sympatią). Należy również dowiedzieć się, co jest przyczyną konkretnych zachowań czworonogów. Sprawdź, dlaczego pies jest agresywny.
Odmienna mowa ciała
Kot i pies w jednym domu nie jest rzadkim zjawiskiem. Faktem jest, że o wiele łatwiej jest przyzwyczaić zwierzaki do siebie w młodym wieku. Szczeniak oraz kociak mogą przekonać się do siebie znacznie szybciej. Wzajemna obecność jest kwestią przyzwyczajenia. Odmienna mowa ciała może okazać się jednak sporym problemem. Kot macha ogonem w momencie, gdy jest zły lub zaniepokojony. Dla psa takie zachowanie jest równoznaczne z wielką radością oraz ekscytacją.
Pies zachęca do zabawy poprzez wyciągnięcie przednich łap do przodu oraz uniesienie tylnej części ciała do góry. Dla kota jest to postawa obronna. Nie należy więc zdziwić się, jeśli zacznie on syczeć, a nawet zdecydować się na atak. Trzeba mieć świadomość, że pies zawsze stanowi dla niego spore zagrożenie, nawet jeśli mamy do czynienia z małą rasą np. Yorkiem.
Koty leżące brzuchem do góry pokazują, że są zrelaksowane oraz chętne do zabawy. Bardzo często zaczepiają one ludzi, a nawet inne zwierzęta. Psy również lubią leżeć w tej pozycji, jednak dla nich jest to przejawem poddania oraz podporządkowania. Nie możne powiedzieć, że czworonóg jest w danym momencie skłonny do zabawy. Trzeba wspomnieć, że oba gatunki gustują w nieco innych aktywnościach i rozrywkach, co także może okazać się przeszkodą na etapie socjalizacji.
Kilka najważniejszych reguł
Rozmyślasz nad tym, jak przyzwyczaić kota do psa? Istotne jest to, aby bezwzględnie stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy zapewnić obu zwierzakom wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli w danej chwili nie możemy się nimi opiekować, to postawmy na izolację. Nie tylko duże psy rodzą strach. Bywa tak, że kot już na starcie jest na przegranej pozycji. Przeganiany w kąta w kąt będzie czuł się sfrustrowany i nieszczęśliwy. Należy mieć świadomość, że jest to dla niego również olbrzymi stres, co może nieść za sobą negatywny wpływ na zdrowie.
Jeśli w naszym domu mieszka piec, który akceptuje koty, to dość łatwo będzie nam wprowadzić nowego członka rodziny. Mruczek prędzej, czy później przywyknie do otoczenia, w którym się znalazł. Odwrotna sytuacja może rodzić więcej problemów. Dorosły kot może nawet odwrócić się od swoich właścicieli w momencie, gdy w mieszkaniu pojawi się pies. Nawet, jeśli zdecydowaliśmy się na szczeniaka, to nie możemy mieć pewności, czy nawiążą ze sobą więź. Małe psy są zwykle bardzo ruchliwe, a ich zachowanie nieprzewidywalne. Dla kota może być to zbyt przytłaczające – on nie wie, że ma do czynienia ze słodkim maluchem. Widzi w nim wyłącznie zagrożenie.
Wiek to nie wszystko. Jak zaprzyjaźnić psa z kotem? Raczej się to nie uda, jeśli zwierzaki posiadają zupełnie inne charaktery. Spokojne i opanowane czworonogi znacznie łatwiej ze sobą zapoznać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na początku będą się ignorować. To znacznie lepsza sytuacja, niż wzajemny atak. Pupil musi zostać odpowiednio przygotowany do zmian. Musisz wiedzieć, jak wychować psa, aby reagował on na wydawane komendy. Brak opanowania sprawi, że mruczek szybko się wystraszy i ukryje w ciasnym kącie. Jeśli nie posiadasz doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy, to rozważ skorzystanie z pomocy behawiorysty. Czasami jest to najrozsądniejsze z możliwych rozwiązań.
Pierwsze wspólne dni
Jak oswoić psa z kotem? Pierwsze wspólne dni zwykle nie są łatwe – dużą rolę odgrywa zaangażowanie właściciela. Przede wszystkim należy odizolować zwierzaki. Na poznanie się przyjdzie jeszcze czas! Możemy wymienić zabawki naszych pupili. Wręczmy kotu piłeczkę psa, a psu gryzak kota. Umożliwia to poznanie obcych zapachów. W momencie zapoznania nie będą one już tak obce.
Pierwsze spotkanie nie może polegać na wpuszczeniu pupili do jednego pomieszczenia. Powinniśmy umieścić mruczka w transporterze, gdyż dzięki temu zostanie on odseparowany od otoczenia. Pies może go swobodnie powąchać, co również ma znaczenia. Oczywiście możemy odwrócić rolę, a więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to psa zamknąć w klatce. Trzeba jednak pamiętać, że kot jest z natury bardzo ostrożny. Istnieje duże ryzyko, że nawet nie zbliży się do psa, który będzie szczekał lub ekscytował się.
Kolejne spotkanie może odbywać się na smyczy. Załóżmy ją również kotu, jeśli obawiamy się jego ucieczki. Nie zapominajmy, że mruczek także może zaatakować i podrapać psa. Jedno jest pewne – nie należy zmuszać zwierząt do kontaktu. Muszą one samodzielnie zdecydować, jaka interakcja jest właściwa. Przysuwanie ich do siebie to wielki błąd! Pies bardzo często jest natarczywy, a więc musimy nad nim zapanować. Jeśli odnotowaliśmy niepożądane zachowania (np. syczenie, warczenie, atak), to możliwie najszybciej odseparujmy zwierzęta.
Kot i pies w domu to ogromna odpowiedzialność. Przed pierwszym spotkaniem oba czworonogi muszą być najedzone oraz zrelaksowane. Należy pamiętać, że psy zwykle posiadają ogrom energii, a więc wskazany jest długi spacer lub intensywna zabawa. Dzięki temu będzie on mniej pobudzony. Nadpobudliwość działa odstraszająco dla drugiej strony, a więc nie jest to sposób na nawiązanie przyjaźni. Dobre zachowania warto jest nagradzać np. ulubionym smaczkiem.
Pod żadnym pozorem nie zostawiamy zwierzaków zamkniętych w jednym pomieszczeniu podczas naszej nieobecności w domu. Ponadto, musimy mieć pewność, że pies nie znajdzie sposobu na to, aby dostać się do miejsca, gdzie znajduje się mruczek. Duże, a nawet średnie psy nierzadko świetnie radzą sobie z otwieraniem drzwi! Być może konieczna będzie instalacja specjalnych elementów zabezpieczających. Czasami wydaje nam się, że czworonogi wzajemnie się zaakceptowały, jednak może okazać się, że to tylko pozory. Ich zachowanie bez nadzoru właściciela często wygląda zupełnie inaczej, co może zakończyć się tragedią.
Karmienie czworonogów
Jak oswoić kota z psem? Z pewnością nie należy zmuszać ich do jedzenia ze wspólnej miski! W ten sposób nie przekonamy pupili do tego, aby wzajemnie się akceptowały. Podjadanie z nieswojego naczynia jest często oznaką łakomstwa, a więc musimy zachować czujność, tak aby taka sytuacja nie miała miejsca. Ważne jest jednak to, aby stosować wspólną porę karmienia. Dzięki temu żaden zwierzak nie będzie czuł się pominięty, ani zazdrosny.
Pies próbuje zabierać jedzenie mruczkowi? Jest to powszechne zjawisko, jednak można nad nim zapanować. Wystarczy postawić miskę na podwyższeniu np. drapaku. Dzięki temu kot będzie mógł w spokoju skonsumować posiłek. Musimy jednak upewnić się, że wybrane miejsce jest w pełni ergonomiczne.
Instynkt łowiecki
Zarówno pies, jak i kor posiadają instynkt łowiecki. Możemy jednak mieć pewność, że mruczek będzie polować na ptaki lub myszy. Nieco inaczej jest w przypadku psa, którego zachowania nie możemy przewidzieć. Bywa tak, że pości jest dla niego formą zabawy i nie ma zamiaru zrobić swojej „ofierze” krzywdy. Niektóre czworonogi z wyczuciem łapią je w zęby, jednak nie zaciskają szczęki. Dla nich to rozrywka, jednak kot odczuwa paraliżujący strach. Może to skutkować wieloma problemami behawioralnymi. Czasami pozornie niewinna zabawa może zakończyć się zranieniem, a nawet śmiercią mruczka.
Jak zaprzyjaźnić kota z psem? Przede wszystkim należy zrobić wszystko, aby wyeliminować ryzyko niebezpiecznych pościgów. Mruczek musi czuć się w pełni bezpiecznie na swoim terytorium. Nie może chować się na meblach lub w ciasnych kątach. W ten sposób nie zagwarantujemy mu szczęśliwego życia. Nie zawsze samodzielna praca nad psem przynosi wymierne efekty. Czasami lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który posiada niezbędne kwalifikację oraz wieloletnią praktykę. Pies do domu z kotem nie zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli z góry wykluczamy udział w szkoleniu.
Nagroda za opanowanie
Wiesz już, jak zapoznać kota z psem. Dowiedz się również, jak oduczyć zwierzaka gonienia za mruczkiem. Przede wszystkim na początku warto jest trzymać go na smyczy. W momencie, gdy jego zachowanie jest niewłaściwe powinniśmy wypowiedzieć komendę „nie wolno”. Za opanowanie i spokój należy się nagroda, a więc dobrze mieć pod ręką smaczki. Dzięki nim wzmaganie pożądanych reakcji stanie się łatwiejsze.
Dystans pomiędzy pupilami powinniśmy zmniejszać stopniowo. Priorytetem jest to, aby pies był wyciszony i spokojny. Wizja otrzymania smakołyka z pewnością będzie stanowić dla niego motywację. Oczywiście kotu również należą się łakocie – dla niego opisywane szkolenie jest źródłem stresu i niepokoju.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl